KIDSPEAK – podsumowanie 4 edycji

Niestety, czwarta edycja KidSpeak już za nami. W niedzielę  4. lutego 2018r.  Shuning (Chiny) i Ronak (Indie) zostali przekazani pod skrzydła partnerującej nam szkoły w Czernicach Borowych. Może w ciągu kolejnych 2 tygodni zobaczycie ich jeszcze na ulicach Przasnysza…

Teraz powspominajmy. Zajęcia poniedziałkowe, które po krótce zrelacjonowaliśmy w poprzednim artykule, okazały się tylko małym wstępem do tego, co działo się później. Z dnia na dzień nasi goście coraz śmielej pokazywali swoje umiejętności - zwłaszcza Ronak. Nasz przyjaciel zaraził swoją energią niejedną klasę – chyba wszyscy już wiedzą jak tańczyć po indyjsku. Shuning, chociaż z natury mniej ekspresyjna, nikomu nie odmówiła wspólnego zdjęcia. Obydwoje bardzo cenili sobie otwartość, przyjacielskie nastawienie i kontakty z naszymi uczniami.

Nauczyciele z KidSpeak chętnie uczestniczyli nie tylko w typowych lekcjach. W czwartek poza „zwykłymi” zajęciami odbyły się 2 godzinne warsztaty językowe dla najzdolniejszych małych anglistów z klas IV-VI oraz dla dzieci goszczących u siebie studentów. Pracowaliśmy w dwóch grupach. Najpierw uczestnicy zajęć uczyli się języka chińskiego i indyjskiego. W zależności od grupy wiekowej poznali podstawowe zwroty grzecznościowe oraz zwroty niezbędne do wykorzystania w czasie walentynek i temu podobnych okazji … Następnie uczestnicy stali się nauczycielami naszych gości i uczyli ich wybranych przez siebie zwrotów po polsku. Każde zajęcia kończyły się tanecznym szaleństwem pod przewodnictwem Ronaka. Nasi goście zaznaczyli swoją obecność również na choince szkolnej – Ronak puścił kilka lubianych w jego stronach utworów a następnie wraz z Shuning i dziećmi ruszył w wir tańca.

Poza szkołą nasi nauczyciele (Katarzyna Bieńkowska, Arkadiusz Oleksy i Grzegorz Kościug) oraz gospodarze studentów starali się, żeby ci poczuli polską gościnność i zapałali chęcią zwiedzania naszego kraju.  W środę Shuning i Ronak zwiedzali Przasnysz i pobliskie gospodarstwo rolne.  Shuning i Ronak zdradzili, że bardzo im się podoba nasze miasto. Byli pod wrażeniem historii i architektury. Stwierdzili żartobliwie, że tak niskie domy widzieli tylko na kreskówkach. Ten wieczór zakończyli kolacją w zajeździe Staropolskim. Tutaj okazało się, że zapraszając naszych gości powinniśmy wcześniej zapoznać się z ich obyczajami dotyczącymi jedzenia. Chcąc być gościnnymi troszeczkę zestresowaliśmy jednego z naszych gości. Otóż Ronak dostał nieco większą porcję zamawianego jedzenia niż przepuszczał, a w ich kraju nie wolno zostawiać jedzenia na talerzu – grozi za to kara pieniężna. Nie chcąc urazić swoich gospodarzy w milczeniu kończył posiłek przez 1,5 godziny. Dopiero następnego dnia uświadomił nam, jak szanuje się u niego jedzenie. W Indiach, kiedy zamawia się danie, zawsze otrzymuje się małą porcję i zawsze można domówić więcej, ale nie można zostawiać otrzymanego pożywienia. Dobrze by było, żeby ten indyjski zwyczaj przyjął się również u nas!

W czwartkowy wieczór studenci rozegrali mecz w tenisa stołowego a następnie odbyła się polsko-indyjska kolacja (pierogi kontra- sosy z tofu). W sobotę nasi goście zwiedzili Toruń oraz uczestniczyli w warsztatach wypiekania pierników w Żywym Muzeum Piernika. Goście byli pod takim wrażeniem, że przez sesję fotograficzną nasza wycieczka przedłużyła się o 1,5 godziny. W niedzielę odbył się turniej w kręgle gospodarzy i ich gości. Wygrał… oczywiście Ronak!

Wizyta Ronaka i Shuning na zawsze pozostanie w naszej pamięci i mamy nadzieję z wzajemnością.

Na koniec chcielibyśmy bardzo gorąco podziękować gospodarzom naszych studentów za ich gościnność i poświęcenie: państwu Aleksandrze i Marcinowi Śmigielskim z córką Polą i synem Antkiem oraz pani Teresie Głażewskiej z córką Natalią.  To między innymi dzięki nim projekt okazał się sukcesem.

Poniżej galeria z pozostałych dni projektu.

Katarzyna Bieńkowska

Szkolny koordynator projektu KidSpeak

P.S. W następnym roku szkolnym z dużym prawdopodobieństwem znowu będziemy realizować projekt KidSpeak. Jeżeli jakiś uczeń wraz z rodziną chciałby gościć u siebie studentów - prosimy o zgłoszenie do pani Katarzyny Bieńkowskiej.