Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Nasz patron / Janina Ochojska

Janina Ochojska

 

 

Irena Ochojska w Sudanie

 

 

Janina Ochojska urodziła się 12 marca 1955. Studiowała  astronomię,  następnie  pracowała  w  Państwowej  Akademii  Nauk - Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika w Toruniu.

Od wczesnego dzieciństwa jest niepełnosprawna (Choroba Heinego-Medina). W wieku 29 lat wyjechała do Francji na operację. Tam podjęła działalność humanitarną dla fundacji "EquiLibre", a  w 1989 roku założyła oddział tej fundacji w Polsce.  Pięć lat później utworzyła Polską Akcje Humanitarną, w której do dziś sprawuje funkcję Prezesa Zarządu.


Misją Polskiej Akcji Humanitarnej jest pomoc ofiarom wojen i kataklizmów za granicą i w Polsce, wspieranie szkół i ośrodków służby zdrowia w rejonach szczególnie dotkniętych ubóstwem, pomoc trafiającym do Polski uchodźcom i prowadzenie edukacji humanitarnej. Polska Akcja Humanitarna ma 35 stałych pracowników w biurach w Polsce i za granicą oraz wielu wolontariuszy na terenie całego kraju.

Janina Ochojska jest laureatką wielu różnych nagród, spośród których najbardziej ceni:
- Tytuł "Kobieta Europy 1994" przyznany przez Wspólnotę Europejską
- Medal św. Jerzego przyznany przez "Tygodnik Powszechny" w roku 1994
- Order Uśmiechu przyznany przez polskie dzieci w 1995

Jest bohaterką (i współautorką) książki "Niebo to inni" (2000), w której po raz pierwszy zdecydowała się obszerniej opowiedzieć o swoim życiu.

W czasie wolnym uwielbia gotować i jeść. Szczególnie lubi kuchnię włoską: np. tagliatelle z cukinią i łososiem. Znakomicie przyrządza polędwicę faszerowaną szynką i serem, i kluski śląskie, na które przepis pochodzi od babci ze Śląska.  Podczas  konwojów  na  wschód,  ogromną  przyjemność  sprawia  jej spanie pod gołym niebem, w stepie w śpiworze i kontemplowanie gwiazd. Pięknie wtedy o nich opowiada.Strony www organizacji i akcji humanitarnych:


Źródło:

http://czat.wp.pl/id_czata,1414,naszgosc.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Ochojska

http://www.cisowianka.pl/


Przejdź do góry