Jesteś tutaj: Start / Nasz patron / Barbara Kolago

Barbara Kolago

Barbara Kolago "jest absolwentką Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Warszawie. Początkowo, jeszcze w czasie studiów uczyła rytmiki w przedszkolach i przedmiotów muzycznych w Szkołach Muzycznych 1 stopnia. W 1970 r. rozpoczęła pracę w Polskim Radiu jako redaktor audycji muzycznych dla dzieci  (...). Pozostając na tym stanowisku ponad 20 lat przyczyniła się do rozwoju i popularyzacji muzyki komponowanej specjalnie  dla  młodych  słuchaczy  oraz   do  większego  udziału  w  audycjach  radiowych  utalentowanych  dzieci i wokalnych wybitnych zespołów dziecięcych.

Od wielu lat komponuje piosenki dla dzieci śpiewane w przedszkolach, szkołach, drukowane w podręcznikach szkolnych - głównie do tekstów poetek Doroty Gellner i Anny Bernat. Wśród ok.4 00 piosenek należy wymienić: "Popatrzcie na jamniczka", "Czary-mary", "Kwiatki-bratki", "Kołysz nas,ziemio", "Jesteśmy dziećmi Ziemi" oraz "Jesienny kujawiaczek" (piosenka ta wykorzystana została w filmie Sławomira Fabickiego "Męska sprawa", który otrzymał  Grand  Prix  Nagrodę  Główną  w kategorii  najlepszy  film  krótkometrażowy  oraz  nominację do Oscara w 2002r. w kategorii najlepszy film krótkometrażowy).

Napisała bardzo dużo piosenek charytatywnie na potrzeby zespołów dziecięcych i solistów, m.in. dla Zespołu Dzieciecego Serduszka, nad którym objęła patronat.

Od  1989  prowadzi  społecznie  zespół  wokalno-taneczny Chochliki. Dzieci te występowały w audycjach radiowych i programach telewizyjnych, na koncertach w kraju i zagranicą, popularyzując polskie piosenki dla najmłodszych. Zespół nagrał kasety i płyty  z  kolędami,  piosenkami  ludowymi  i rozrywkowymi. Najpopularniejsze z nich to: "Piosenki Zielonej Półnutki" (1987), "Dzieci-dzieciom -kolędy" (1989), "Z Tęczowym music- boxem kolędują- Irena Woźniacka i  Chochliki"  (1991),  "Twoje,  moje   przeboje",  "Roześmiane  piosenki"  (1989),  "Chochliki  95" (1995), "Śpiewaj z nami, Chochlikami" (1991), "Tęcza-cza-cza" (1992), "Wesoły dzień" (1998).

Barbara  Kolago  jest  także  autorką  wielu  audycji  radiowych  (m.in. "Abecadło  z  pięciolinii")  i telewizyjnych. W 1992 rozpoczęła pracę jako redaktor programów dziecięcych w TV Polonia, gdzie pracowała do końca 2006r. Współtworzyła popularny wśród młodzieży program "Tęczowy Music Box", a dla widowni polonijnej m.in. "Polskie  ABC"  i  "Na  polską  nutę".  W  2007  roku  uczyła  swoich  piosenek  do tekstów Anny Bernat na antenie pr. I Polskiego Radia w programie "Radio dzieciom".

W 2008 roku Wydawnictwo Pani Twardowska wydało śpiewnik z płytami CD zzawierający 66 znanych utworów dla dzieci  autorstwa  Barbary  Kolago. Promocja książki miała miejsce 30 listopada 2008 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie, gdzie w ramach "Poranka Muzycznego" transmitowanego w I pr. Polskiego Radia w koncercie "Kolorowe piosenki" najbardziej popularne utwory Barbary Kolago zaprezentował Chór Alla Polacca działający przy Teatrze Polskim - Operze Narodowej.

Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Wchodzi w skład Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, gdzie pełni funkcję sekretarza prasowego."

Źródło: