Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Listy do Ojczyzny

Listy do Ojczyzny

 Droga Polsko!

Piszę do Ciebie, aby podziękować Ci za to, że żyję w wolnym kraju.

Jestem młodym Polakiem – mam 10 lat. Mam na imię Bartek. Mieszkam w Przasnyszu, czyli w małym mieście w województwie mazowieckim. Mam tutaj kolegów, chodzę tu do szkoły.

 Bardzo dziękuję Ci Polsko za to, że mogę się uczyć i rozwijać swoje zainteresowania. Chciałbym również podziękować za piękną, polską przyrodę: za góry, za morze, za lasy i jeziora. Dziękuję za wiele zabytków, dzięki którym poznaję Twoją historię. 

Moją wdzięczność wyrażam nie tylko przez ten list, ale też w inny sposób. Przed moim domem stoi maszt z biało-czerwoną flagą.

Nie wstydzę się tego, że jestem Polakiem. Jestem z tego dumny.

KOCHAM CIĘ POLSKO!

Bartek  Ruszczyński

Droga Polsko!

Piszę do Ciebie, żeby wyrazić swoją wdzięczność za to, że jesteś moją Ojczyzną, że mogę żyć w tym pięknym i wolnym kraju.

Mam na imię Lena, mam 10 lat i jestem uczennicą V klasy. Urodziłam się w Ciechanowie, a obecnie mieszkam w Przasnyszu, małym mieście leżącym na  Mazowszu.

Mimo, że mam dopiero 10 lat to zwiedziłam z rodzicami i moim bratem różne Twoje zakątki, od Bałtyku ,aż po Tatry. Przejechaliśmy wiele kilometrów, aby podziwiać Twoje piękno, próbować polskich przysmaków, poznawać polską historię
i przeżywać niesamowite przygody. Kąpaliśmy się też w kilku polskich jeziorach. Zobaczyliśmy wiele zabytków i ciekawych miejsc.

Dziękuję Ci Polsko za to wszystko, szczególnie za wolność. Za to, że codziennie budzę się w ciepłym, rodzinnym domu. Za to, że mogę chodzić do Szkoły, uczyć się i spotykać z koleżankami. Dziękuję Ci za piękne krajobrazy, za udane wakacje spędzone nad polskim Morzem i w polskich Górach.

Dziękuję Ci także za przysmaki – tradycyjne polskie pierogi i kotlecika schabowego.

Polsko, pamiętaj, że jestem dumna i szczęśliwa, że jesteś moją Ojczyzną!

Lena Ruszczyńska

 

Ojczyzno ma!

 

Piszę do Ciebie ten list w pewien listopadowy wieczór .

 

Ciężkie były Twoje losy, spisane na kartach historii. Każde dziecko powinno usłyszeć o nich w swoim domu.

 

Dzięki  wiernemu Tobie wojsku polskiemu , prawdziwym  ludziom z krwi i kości, odważnym i szlachetnym zawdzięczam komfort życia w wolnym kraju.

 

Ojczyzno dla mnie jesteś miejscem na ziemi, gdzie się urodziłem, gdzie czuję się bezpieczny. Jesteś dla mnie kulturą i tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

 

Kocham Cię Ojczyzno i szanuję symbole narodowe. Jestem dumny ,że jestem Polakiem.

 

Wolnym Polakiem.

 

 

 

Dawid Potyraj klasa 5d

Droga Polsko!

Piszę do Ciebie ten krótki list ,żebyś zawsze pamiętała, że bardzo Cię kocham i cenię.

 Po tym wszystkim co pszeszłaś w okresie wojny mam nadzieję, że już zawsze pozostaniesz wolna i niepodległa.  Wiem, że jestem jeszcze dzieckiem ,ale na tyle ile potrafię zawsze będę starała się Tobie pomóc i wspierać Cię.

Chciałabym również Tobie z całego serca podziękować za wspaniały krajobraz :  piękne góry, wspaniałe morze, bardzo dużą ilość lasów, cudowną architekturę.

Z uwagi na Twe piękno przyciągasz do siebie wielu turystów z innych krajów, którzy chcą Ciebie oglądać i podziwiać.  Wracają oni do Ciebie nie jeden raz- ale nie ma się co dziwić przecież można na Ciebie patrzeć godzinami, dniami, miesiącami…. i odkrywać Twoje wciąż nieodkryte miejsca.

 

Twoja na zawsze Aleksandra Zadrożna

Kochana Ojczyzno!

Chciałabym Ci podziękować za piękne krajobrazy, cudowne zwierzęta i lasy. Za to, że jesteś, że mogę być dumna z tego, że jestem Polakiem. Moi pradziadowie walczyli o każdy skrawek Twojej ziemi. Ja mogę żyć bez strachu, używać języka polskiego i bardzo cieszę się z tego.

Jeszcze nie zginęłaś póki ja żyję.

Julia Andrychowska

Droga Ojczyzno!

Chciałabym Ci serdecznie podziękować za wszystkich ludzi ,którzy zginęli podczas wojny ,abyśmy mogli mieszkać w Polsce. Dziękuję za wszystkich artystów, którzy codziennie malują obrazy, wystawiają sztuki oraz piszą nowe piosenki i utwory. Dziękuję za to ,że na świecie jest bardzo dużo przepięknych roślin i ogrodów botanicznych. Dziękuję za wszystkie zwierzęta. Dziękuję za pomniki oraz zabytki. Dziękuję również za wszystkie rodziny. Dziękuję za rzeki, stawy, jeziora oraz za nasze piękne morze jakim jest Morze Bałtyckie. Dziękuję za góry, w których są piękne wodospady ,szlaki, a, także piękne widoki. Dziękuję za żołnierzy ,którzy w każdej sytuacji są gotowi pomóc Polsce. Dziękuję za lekarzy, którzy codziennie nas leczą. Dziękuję za nauczycieli, którzy sprawiają ,że codziennie jesteśmy coraz mądrzejsi. Dziękuję również za moją małą Ojczyznę. Dziękuje za moich rodziców, którzy codziennie mnie wspierają i mi pomagają. Dziękuję Ci również za wszystkie Święta oraz za nasz piękny język. Dziękuję za wszystkie przedmioty, które ułatwiają nam życie. Dziękuje za przyjaciół, którym mogę zaufać. Dziękuję za to ,że człowiek potrafi szanować innych oraz ,że wszyscy ludzie mogą na siebie liczyć. Dziękuję za wszystkich bibliotekarzy ,którzy umożliwiają nam czytanie ,które pomaga nam rozwijać swoją wyobraźnię. Dziękuję za wszystkich poetów ,którzy piszą  piękne wiersze. Dziękuję za wszystkich fotografów, którzy uwieczniają piękne wspomnienia. Dziękuję Ci za to ,że każdy dzień jest piękniejszy od drugiego. Dziękuję za wszystkie zabawki ,które uszczęśliwiają dzieci. Dziękuję Ci ,że w naszym kraju jest sprawiedliwość. Dziękuję za wszystkie zajęcia sportowe dzięki, którym jesteśmy zdrowsi i silniejsi.

Dziękuje Ci za to wszystko.

Aleksandra Szkoda kl.5d

Niepodległa

Gdzie byłaś Ojczyzno moja kochana
przez zaborców rozebrana…
Tyle lat przetrzymywana
w niewoli obcego pana.
Polska historio, Ty nas nauczyłaś
jak wróg nas powoli zabijał.
Mój Ty kraju ukochany
wiele lat byłeś nieznany.
Inni Ciebie zniewolili
ale ludzie się modlili,
żebyś Polską znowu była,
rosła w Nas ogromna siła.
By Cię dźwignąć, wzmocnić, kochać
wszyscy razem...a nie szlochać,
nękać, trwonić ,ale bronić.
Tyś potęgą ma Polsko,
wiele lat było gorzko.
Teraz mamy kraj nasz wolny,
gdzie możemy być swobodni.
Uczyć, bawić, jeździć, zwiedzać
każdy może kiedy trzeba.
Spać spokojnie snem radosnym,
tak od wiosny ,aż do wiosny.
Radość, szczęście niech w nas gości!
Piękny kraju ma miłości!
Znowu na mapie istniejesz,
wszyscy w świecie dobrze Cię znają,
ludzie duzi i mali bardzo Ciebie kochają.
Sprawiedliwy i mądry nasz narodzie kochany,
Szanuj Polskę i wolność,
póki kraj nasz jest cały.
Żaden wicher czy zmora
Niech nie zmąci spokoju.
Tyle ludzi poległo
Broniąc Polski honoru.

 

Filip Dziliński

Droga Ojczyzno!

 

Piszę do Ciebie, aby podziękować Ci za: Polskę, mój dom, szkołę, w której mogę się uczyć, nasz hymn narodowy, za rodziców i rodzinę, za pokojowy kraj, z którym nikt nie prowadzi wojen i oczywiście za to, że jesteś ze mną zawsze i gdy tego potrzebuje.
  Jestem szczęśliwa w kraju, w którym góruje godło z orłem na czerwonym tle i biało czerwona flaga, w której czerwień oznacza ogień krew i zawziętość, a biel czystość naszych serc.
  Kochana Polsko,  kilkadziesiąt lat temu byłaś zniewolona i zniknęłaś z naszych map, lecz teraz jesteś już wolna! I smutno mi gdy patrzę jak niektórzy Cię nie szanują. Nie szanują wolności, za którą ginęły miliony osób. Ale teraz dziękuję Ci, że mieszkam w niepodległym i niezależnym kraju, w którym żyło i żyje nadal wielu wielkich Polaków, z których zapewniam Cię, że jestem dumna.
  Chciałabym Ci również obiecać, że będę Cię godnie reprezentowała w różnych uroczystościach i świętach, jak i na co dzień. Ojczyzno moja kochana jesteś moim domem i schronieniem, którego nigdy nie opuszczę, bo jest mi w nim po porostu dobrze! Nie zamienię Cię na żaden inny kraj Polsko.
Nawet jeśli mogłabym przeprowadzić się do największego i najbogatszego kraju na świecie.
  Kocham Święto Niepodległości, a najbardziej wtedy, gdy wywieszamy nasza piękną biało-czerwoną flagę. Proszę Ojczyzno nie opuszczaj nas nigdy i nie pozwól, żeby kiedykolwiek jeszcze w przyszłości wybuchła wojna. 

                                                                              Twoja Amelka Feit

 

      Ojczyzno Moja !

 

Z kolan powstałaś
Przez wiele dekad, prawa nie miałaś
Byłaś w niewoli, okryta bólem 
Wbrew swojej woli sączył się smutek. 
Nikt Cię nie pytał o twoje dzieci
A traktowane były jak śmieci...
Wszystko znosiły: zniewagę, złości 
By móc Ci pomóc w chwili słabości.
Twój naród cały z ubolewaniem 
Nie mógł wytrzymać z tym bałaganem.
Chwycili wszyscy w swe ręce drogie
Co tylko mogli by skrócić trwogę 
Każdy kto kochał swoją ojczyznę 
Nie mógł pozwolić na taka krzywdę 
Wszyscy się spięli, zwarcie stanęli 
Ratować kraj swój, i tego dopieli 
By Polska nasza znów wolna była 
Każdego człowieka dumnie gościła 
Byś była wolna wszyscy walczyli 
Wspólnie ze sobą młodzi i starzy 
By się nie mogło to więcej zdarzyć 
Pamiętaj zawsze młody człowieku 
Że Polska - kraj masz na wieki 
Dbaj o nią, szanuj, doceń co masz 
Bo gdy jest spokój to kraj jest nasz 
Bez nienawiści, walki i złego 
Kochaj ojczyznę jak siebie samego 
Wszyscy się cieszmy, że kraj mamy wolny 
Możemy się uczyć i być spokojni 
Polska to kraj dumny, naród w nim wytrwały
Walczył o wolność dla nas, Boga i chwały. 

 

                                                                                                  Mikołaj Dziliński

 

 

 

Moja kochana Ojczyzno!!!  


      Dziękuję Ci za to, że mogę mieszkać w takim cudownym miejscu! W otoczeniu spokoju, miłości, bezpieczeństwa.
   Na lekcjach historii, mogłam się dowiedzieć jak było ciężko i okropnie, gdy byłaś zniewolona tyle lat! Temat Twojej niewoli interesował mnie tak bardzo, że czytałam różne artykuły, informacje na ten temat, rozmawiałam z moją prababcią. 
   Nie mogę uwierzyć, że tyle lat Cię nie było! Nie istniałaś! Jak to dobrze , że  nie urodziłam się w tamtych czasach!  Jak musiał być wtedy smutno i szaro. Czy świeciło czasami nad Tobą słońce? 
      Aż w końcu przyszedł czas wolności, uśmiechu i radości!!  Dziękuję Ci, że przetrwałaś! Dzięki Twej odwadze, chęci istnienia i niezłomnej walce o wolność, dziś ja mogę podziwiać Twe krajobrazy, wspaniałe miejsca, które na zawsze zapadają w mojej pamięci. 
Na każdym kroku, widzę i podziwiam Cię! Jesteś spokojem, potęgą i dobrocią. 
Dziękuję Ci, że dzięki Tobie mogę poznać moją historię. Mogę uczyć się o:
  -Mieszku I, chrzcie Polski , Gnieźnie, Wawelu ,skarbach UNESCO, zamkach i pałacach, królach ,władcach ,bitwach i wojnach. Mogę podziwiać Mazury jak cud natury, zachwycać się widokiem spokojnego morza Bałtyckiego, odetchnąć 
   czystym powietrzem podczas zdobywania szczytów w Tatrach. W końcu być dumną z odkrywców, pisarzy :Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza ,Jana Kochanowskiego ,Juliusza słowackiego. Podziwiać dobroć i miłość naszego rodaka 
   papieża Jana Pawła II, odwagę marszałka Józefa Piłsudskiego, być pod wrażeniem słów hymnu narodowego. Mogę się  uczyć o polskich noblistach: Wisławie Szymborskiej, Czesławie Miłoszu ,Władysławie Reymoncie ,Henryku 
   Sienkiewiczu, Marii Skłodowskiej Curie.  O geniuszu muzycznym Fryderyku Chopinie. Mogę uczestniczyć w tradycji i oglądać folklor. Śledzić palcem po mapie najdłuższą rzekę  Polski-Wisłę. 
     Jestem dumna z naszych Symboli Narodowych. Z biało-czerwonej flagi, z godła na którym dumnie widnieje orzeł biały na czerwonym tle, oraz z hymnu Mazurka Dąbrowskiego który zawsze dumnie i z powagą śpiewam na  najważniejszych uroczystościach. 
     Podziwiam Cię Ojczyzno, za Twój trud, odwagę, siłę. Choć wiele razy upadałaś, nigdy się nie poddałaś!
   I dlatego dziś ja mogę żyć w spokojnym kraju. Poznawać i odkrywać to, co mam najpiękniejsze wokół siebie, dzięki Tobie! 
     Wierzę w to, że już zawsze będziesz wolna kochana, podziwiana i szanowana przez wszystkich.  Jestem dumna, że jesteś moją Ojczyzną!!!
                                                                                                  

 

 Oliwia Witka

 

 

 

                                                               

 

                                                             Droga Polsko!


 
           Niegdyś ponad tysiąc lat temu byłaś małym pogańskim Państewkiem. Jednak w 966 r., gdy za sprawą Mieszka I przyjęliśmy chrzest, zaczęłaś się rozwijać. W ciągu wieków zmieniałaś swoje granice. Raz byłaś samotna, raz byłaś ojczyzną Obojga narodów. Raz był u Ciebie głód …, zaś później złote wieki!  Raz płakałaś, raz się śmiałaś. Później Cię nie było, ale tylko na mapach. Przez 123 lata Polacy o Ciebie walczyli, abyśmy mogli żyć teraz tu gdzie żyjemy. Żebyśmy mogli tańczyć i śpiewać bez żadnej cenzury.
          Dzięki tym krwawym okresom możemy uczyć się pięknego  ojczystego języka polskiego. Bez żadnych obaw do szkoły chodzić możemy, lecz nie zawsze chcemy. Swoje pasje i zajawki pewnie spełniać możemy, nikt nam zabronić nie może gdy się rozwijać chcemy.
       Właśnie o takie państwo nasi dziadkowie walczyli. Dziękuję Ci z całego serca za to, że mogę żyć w Polsce wolnej i niepodległej, że nie muszę już o Ciebie walczyć tak zażyle jak moi dziadkowie i pradziadkowie ,że z karabinem chodzić nie muszę.

                                                                                       

Zuzanna Wiśniewska

 

 

 


Przejdź do góry